• انتخاب زبان

مزایای سلامتی گوجه فرنگی

گوجهفرنگی منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است و دارای مقدار زیادی ویتامینC و بتا کاروتن، منگنز، اسید فولیک وویتامین E،A می باشد. مصرف گوجه فرنگی  خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، دیابت و سرطان راکاهش می دهد.

1-    سرطان

گوجهفرنگی به دلیل داشتن ویتامین C و آنتی اکسیدان از تشکیل رادیکالهای آزاد که سبب ایجاد سرطان میشوند جلوگیری میکند. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی از ایجاد سرطان پروستات جلوگیریمی کند.  بتا کاروتن موجود در گوجه فرنگیاحتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و معده را کاهش می دهد.

2-    فشارخون

گوجه فرنگیمیزان پتاسیم بالایی دارد که به نگهداشتن فشار خون در حد نرمال کمک می کند.

3-    سلامت قلب

میزانبالای فیبر، پتاسیم ، اسید فولیک و ویتامین C موجود در گوجه فرنگی به حفظ سلامت قلبکمک می کند. کاهش مصرف سدیم و افزایش مصرف پتاسیم در رژیم غذایی سبب کاهش ابتلا بهبیماریهای قلبی می شود.

4-    سلامت چشم

لیکوپن ، لوتئین و بتا کاروتن موجود در گوجه فرنگی آنتیاکسیدانهای قوی بود و چشم را در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید محافظت میکنند.

5-    پوست

سنتز کلاژن یک ترکیب اساسی برای پوست، مو و ناخن می باشد وبا میزان ویتامین Cموجود در رژیم غذایی مرتبط می باشد.

6-    افسردگی

اسیدفولیک موجود در گوجه فرنگی  از تولید بالایهموسیستئین جلوگیری می کند مقدار بالای هموسیستئین در تولید هورمونهایی که  سبب شادی در بدن انسان می شوند( سروتنین،دوپامین و..) اختلال ایجاد می کند. بنابراین مصرف گوجه فرنگی از  ایجاد افسردگی جلوگیری می کند.

7-    سنگ کلیه

مصرف گوجهفرنگی به کاهش تشکیل سنگ کلیه کمک می کند.